Choď na obsah Choď na menu
 


taaaaaaaaakze... potkan je moje obľubene zvieratko... jedneho mám aj doma.... volá sa Alfonz

a dake info o potkanoch:

Pôvod

Bolo to niekedy v prvej polovici 18. storočia, keď sa začala rozvíjať lodná a železničná doprava.. Ázijské potkany si zabalili svoje batôžky a vydali sa na cestu z východnej Ázie – z bažinatých oblastí do Európy a potom aj ďalej loďmi cez oceán do Ameriky.

Na potkanov však čakalo prekvapenie – krysy... sadli si spolu teda na jedno pivko a dohodli sa – krysy budú žiť hore v suchu a potkany dole, vo vlhkejších priestoroch.

  • Trieda: Cicavce (Mammalia)

  • Rad: Hlodavca (Rodentia)

  • Čeľaď: Myšovité (Muridae)

  • Rod: Krysa (Rattus)

  • Druh: Potkan (Rattus norvegicus)

Ľudia si odjakživa mýlia potkana s krysou (a naopak) a pritom sa jedná o iný živočíšny druh. Krysa (Rattus rattus) má štíhlejšie menšie telo a jej chvost je skutočne dlhý – dlhší ako samotné telo. Taktiež jej ušnice sú väčšie ako u potkana (Rattus norvegicus)– ak by ste ich prehli smerom dopredu, bez problémov zakryjú aj jej oči. Potkan je teda v dospelosti väčší a mohutnejší, má slabo osrstené ušné boltce, ktoré nedosahujú po prehnutí dopredu až k očiam. Jeho chovst je šupinatý, porastneý veľmi jemnými chĺpkami, nikdy nepresahuje dĺžku tela. Hlava je pri ňufáku mierne zaoblená a oči sú menšie. Farba srsti u oboch druhov značne kolísa, potkany sú skôr hnedé až šedohnedé, krysy tmavšie – až čierne.

Krysa obývala Európu oveľa skôr než prišiel potkan.. Mnohé nálezy kostier sa datujú až do obdobia spred 2000-3000 rokov – na území bývalého Československa sa hojne vyskytvala v stredoveku. Ďalšou ľudskou mýlkou je presvedčenie, že prisťahovalecké potkany vytlačili krysy zo svojich obydlí – toto však nie je pravda. Krysy, ktoré obľubovali teplé a suché podkrovia drevených obydlí, vyhnala preč rozvíjajuca sa architektúra – tehlové a betónové stavby s vlhkými strechami a sklepmi im veru nevyhovovali a tak na nejakú dobu vymizla z nášho územia.. opätovne sa objavila v Prahe až niekedy v roku 1929. Dnes sa krysy pravidelne objavujú len v okolí Labe v severných a stredných Čechách, menšie populácie sú ohlásené aj z okolia Mladej Boleslavy. Na Slovensku tohto „čierneho potkana“ nestretnete, v mnohých krajinách je dokonca na červenom zozname ohrozených žívočíchov.

Divoké potkany sú v podstate nenáročnými konzumentmi. Zjedia skutočne hocičo – obilie, semienka, rôzne plody, ovocie aj zeleninu.. rôzne zvyšky potravín a odpadky.. Keď má chuť, zahrdúsi nejaké to zvieratko, trúfne si dokonca aj na králika, kurence a káčatá,..

Sú to tzv. synantropné živočíchy – viazané na ľudské obydlia a najmä na ich aktivitu – a odpad (čo si budeme nahovárať..). Zdržujú sa vo vlhkejších priestoroch ako krysy – v pivniciach, vlhkých budovách, pod podlahami, v kanalizáciách, pri potokoch a na iných vlhkých miestach ako sú zarastené brehy potokov a riek.

Vedia veľmi dobre plávať, na rozdiel od krysy však veľmi nešplhajú po stromoch alebo stavbách.

Potkany žijú väčšinou v kolóniách – základom je párik alebo gravidná samička, zvyšok tvoria pokrvne spriaznené jedince. Tieto kolónie (alebo klany) majú zložitý vnútorný spoločenský poriadok, starostlivo si strážia svoje územia a regulujú svoje nadpočetné stavy a kvalitu potomstva (silnejšie smaice sa nikdy nepária so slabšími samcami). Množia sa po celý rok, gravidita trvá 3 týždne a pár dní. Malých potkaníkov sa naordí neraz aj 15, no len štvrtina z nich sa dožíva viac ako dvadsiatich mesiacov.

Prvé záznamy o potkanoch použitých v laboratóriách sú z roku 1856, keď Waller a Philipeaux vykonali adrenalektómiu a sledovali vplyv tohto zákroku na fyziologické prametre. V 80-tych rokoch 19. Storočia boli zahájené prvé chovné pokusy so snahou získať homogénne populácie.

Potkany sa naďalej používali v laboratóriách hlavne preto, lebo odchov je nenáročný, nedosahuje príliš veľké rozmery a je podstatne inteligentnejší než iné zvieratá. Niektorých pracovníkov očarili natoľko, že si ich nosili domov a takto sa v 80.-90. rokoch 20. storočia potkany rozšírili do domácností a začalo sa so šlachtením rôznych variet.

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Moj zverinec

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.