Choď na obsah Choď na menu
 


Čierna ovca, čierna mačka, čierny Peter: neznamenajú nič dobré. Znamenajú neúspech v kartovej hre, sú s nimi spojené mnohé povery. Čierna farba má preto negatívnu povesť. Pripomína nám peklo, podzemie, hĺbku a smrť. Symbolizuje nešťastie, pesimizmus, stratu a odmietanie všetkého pozitívneho. Pôsobí deprimujúco. V kresťanstve sa používa predovšetkým při pohreboch. Je symbolom zármutku. V niektorých regiónoch pozostalí celý rok chodia v čiernom, aby vyjadrili svoj smútok a žiaľ. V cirkevnom roku je do čierneho zahalený oltár predovšetkým na veľký piatok. Ukrižovanie Krista bolo naozaj čiernym dňom pre Jeho učeníkov a nasledovníkov. Čierna je však aj farbou odriekania sa a pokory. Mnísi a mníšky mnohých rádov preto nosia čierne rúcha. Čierna farba nie je len farbou smútku, má aj slávnostný charakter. Z toho dôvodu sú chlapci aj dievčatá v niektorých cirkvách pri konfirmácii oblečený v čiernom. V šatníkoch mnohých žien visia čierne šaty k slávnostným príležitostiam. Čierny oblek u muža platí ako najslávnostnejší. Čierne taláre nosili kedysi univerzitní profesori. Ešte dnes nosia čierne rúcha duchovní , sudcovia, právnici a advokáti. Čierna farba sa objavuje všade v spojitosti so zastávaním vysokých, absolútnych hodnôt.

 

Čierna je protiklad bielej. Je síce pekná a u mnohých obľúbená, no vyjadruje tmu, opustenosť, pesimizmus, beznádej, konzervatívnosť, ale aj česť, vznešenosť, vážnosť a dôstojnosť. Keďže je čierna farba výrazom strachu, bojazlivosti, jej odmietanie sa spája so silnou vôľou žiť. Ten, čo má čiernu farbu v obľube, sa rád obklopuje tajomnom. Tejto farbe dávajú prednosť ľudia, ktorí majú sklon dramatizovať, majú radi riskantné situácie, no pritom chcú zostať nedotknuteľní. Na steny bytov sa táto farba neodporúča.

 

vyznávači tejto farby sa vyznačujú citlivosťou a tajnostkárstvom. Baví ich aj filozofovanie, dokážu šikovne vychádzať s ľuďmi, sú rodení diplomati

 

je protikladom bielej. Je síce pekná a u mnohých aj obľúbená, ale energiu žiaľ vstrebáva, a má najmenej farebných vibrácií. Chromatoterapeuti /liečitelia farbami / sa zhodujú na tom, že sústavné nosenie čiernych šiat nie je najvhodnejšie. Vedie k citovému útlmu /vari preto je nazývaná aj farbou smútku/ a zablokovaniu niektorých fyzických funkcií. Znamená nevedomosť, nevedomie, nediferencovanosť, tajomstvo, ničotu, omyly, noc, smútok, úpadok do temnôt, stratu odvahy, opustenosť, pasivitu, pesimizmus, beznádej, nebezpečenstvo, nefunkčnosť, konzervatívnosť, tieň, hrôzu, zlo, ale vyjadruje aj česť, vznešenosť, vážnosť, dôstojnosť (kňazské odevy, šaty politikov a spoločenské šaty), regeneráciu, znovuzrodenie, zmŕtvychvstanie. Čierna farba patrí Saturnu, olovu. Čierna farba je farbou absolútna, plnosti života i jeho nedostatku, hĺbky, nepreskúmanosti, prvotného chaosu, vzniku, zrodu, začiatku, pôvodu, semena, zárodku, klíčenia.

 

 

 

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.